TOSCANA CINQUE TERRE, BOLOGNA, SIENA in FIRENCE

»Kdor se v to luč zagleda, tak postane,
da nikdar več očesu ne dovoli
pustiti njo in najti druge hrane,
zakaj vse dobro, kar je predmet volji,
je zbrano v njej, a zunaj sile njene
popolno več popolno ni nikoli.«

Alighieri Dante

Papež Frančišek je poudaril, da je Božansko komedijo mogoče brati kot pravo romanje, tako osebno in notranje kot skupnostno, cerkveno, družbeno in zgodovinsko.

Aritoursova lanskoletna ponudba romanja v Toscano, Cinque Terre, Bologna, Siena in Firence nam je bila mamljiva, in odločitev pravilna, da smo se od 30. aprila do 3. maja podali na to romarsko pot župljani Deskel, Gorenjega Polja in Plavi.

Kmalu po tretji uri zjutraj smo z vodnico Blanko Kovačič, šoferjema Stanetom in Miranom ter našim župnikom Alojzom napolnili avtobus. V veselje nam je bilo, da sta se nam je pridružila dva para iz Tržiča, kajti en par je bil z nami na lanskoletnem romanju po Pavlovih poteh.

Na pot smo se podali proti Italiji in naprej mimo Benetk, Padove in Ferrare v Bologno, prestolnico pokrajine Emilia-Romagna kjer smo si ogledali njene največje znamenitosti rdečega mesta, mogočno romarsko svetišče, viseča stolpa in umetnine ki so jih ustvarili znani umetniki. Nato smo si v Pisi na »čudežnem polju«, kjer ti zastane dih, ogledali  stolnico, krstilnico in občudovali  znameniti poševni stolp.

Drugi dan našega romanja nam občasen rahel dež ni pokvaril razpoloženja. Z vlakom smo se podali na polotok Cinque Terre, ki ga je Unesco leta 1998 uvrstil na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine. Vozili smo se od vasice do vasice in ob šumenju morja občudovali ribiške vasice, kjer se arhitekturno zanimive hiše prijetnih pastelnih barvah, strmo dvigajo v divje pečine.

Od tu pa staro srednjeveško mestece Lucca z obzidjem, stolnico - delo največjih italijanskih umetnikov, pa hišo v kateri je živel veliki italijanski skladatelj Giacomo Puccini.

Naslednji dan so nas v San Gimignanu očarali štirje stolpi, mestno obzidje pa vabljive uličice in najboljši sladoled. Pot smo nadaljevali v še eno srednjeveško mesto Sieno in tu smo se srečali z sozavetnico Evrope Katarino Siensko in še z mnogimi drugimi znamenitostmi.

Zadnji dan so bile pred nami Firence prestolnica Toscane. Sprehodili smo se med mestnimi cerkvami in imenitnimi palačami vključno z baziliko sv. Križa, Dantejevo rojstno hišo, slovitimi spomeniki in reko Arno. Iz Firenc in Toscane smo se poslovili iz Michelangelovega trga,  kjer se nam je od tu še zadnjič odprl čudovit pogled na mesto in okolico.

To je Toscana, doživeta in duhovno obogatena z mašami v prekrasnih cerkvah, z molitvijo in življenjepisi svetih mož, za kar je poskrbel naš župnik Alojz.

Alenka Konjedic