NA SVETI GORI ZVON ZVONI

Izkaži se kot sončna luč, Marija,

pomagaj nam z ljubeznijo, pravico,

studenec upanja, ki v nas se zlija.      Dante Alighieri

Drugo nedeljo v mesecu juniju, na KRONANCO, smo romarji kanalskega okrožja  skupaj poromali na Sveto Goro. Pred  298 leti je bila okronana milostna podoba Marije, ki je naše trdno upanje, luč in tolažba.

Župljani Deskel, Gorenjega Polja in Plavi smo se zbrali v ulici Petra Skalarja, kjer smo z župnikom Alojzom z molitvijo začeli našo romarsko peš pot na Sveto Goro.  Povzpeli smo se po ozki strmini do Paljevega, od tu naprej pa se je pot vila bolj položno. Med ptičjim petjem so se slišali koraki, molitev rožnega venca in na trenutke prijeten klepet.

Na planini Njivice smo se okrepčali. Tu so se nam pridružili tudi romarji iz Kanala in ostalih župnij. Skupaj smo nadaljevali še zadnji del poti. Pod Sveto goro smo do cerkve prepevali litanije Matere Božje, Marijine pesmi in po prejetem blagoslovu zadovoljni vstopili v svetišče.

Ob 10. uri je v baziliki zadonela mogočna pesem Mariji na čast iz grl pevcev devetih župnij. Sveto mašo je daroval dekan Aleš Rupnik ob somaševanju Alojza Subana, Jožeta  Mikuša in Lojzeta Kobala. Pater je v homiliji najprej pozdravil romarje iz Marijinega Celja, Kanala, Deskel, Gorenjega Polja, Plavi, Ročinja, Avč, Levpe in Kala nad Kanalom, v nadaljevanju pa je spregovoril o darovih in talentih, o katerih nas je Jezus nagovoril skozi evangelij. Bog nam je dal številne sposobnosti, darove in tudi talente, ki jih moramo odkrivati, razvijati in udejanjiti. Njegovo velikodušnost nam kaže že nebo z neštetimi zvezdami. To je ljubezen od katere vsi prihajamo in h kateri se bomo nekoč vsi vrnili.

S sodelovanjem vseh župnij kanalskega okrožja pri sveti maši, smo začutili nebeško navzočnost, povezanost med seboj in veliko božjo ljubezen, ki nas spremlja na vseh naših poteh. Za vse to pa se je potrebno truditi, garati, včasih tudi trpeti in se čemu odpovedati.

Svetogorska Kraljica, prosi za nas.

Piše: Alenka Konjedic

Foto: Aleš Valentinčič, Tanja Gabrijelčič