NIKOLI VEČ

Spominska slovesnost ob 70-letnici smrti župnika Izidorja Zavadlava

Zgodilo se je 15. septembra 1946, ko je na poti iz Marijinega Celja proti domači župniji bil umorjen gorenjepoljski župnik Izidor Zavadlav. V župniji Gorenje Polje je pustil velik pečat in še danes se ljudje z grenkobo spominjajo tistega krutega obdobja. Ob 50-letnici njegove smrti so med  cerkvijo  in pokopališčem postavili spomenik, delo arhitekta Jožeta Marinka. Leta 1996 je župnijo Gorenje Polje upravljal g. Bogdan Špacapan, ki je bil glavni pobudnik, da se ohrani spomin na pokojnega Izidorja.

Ob tej priliki je izdal knjigo Na braniku resnice, ki govori o življenju in smrti pokojnega Izidorja Zavadlava, borca proti fašizmu in nacizmu kot proti komunizmu.

 

Vsako leto 15. septembra župljani počastimo spomin na ubitega duhovnika. Zberemo se pred cerkvijo in z molitvijo rožnega venca in križevega pota nadaljujemo pot po bregu do znamenja – križa, ki je postavljen na kraju, kjer so našli njegovo truplo. Tudi letos je bilo tako. Sveto mašo za pokojnega duhovnika je daroval g. Simon Vendramin.  Kljub temnim oblakom smo se po maši v molitvi odpravili proti križu in tam pa zmolili tudi za odpuščanje krvnikom. Tako pri sveti daritvi kot križevem potu je bilo veliko Izidorjevih sorodnikov.

 

V soboto 17. septembra 2016 pa je bila slovesna spominska sveta maša ob 70-letnici smrti župnika Izidorja Zavadlava.

Ob somaševanju 6 duhovnikov je mašo vodil domači župnik g. Simon Vendramin.

 

Združeno sta zapela domači zbor in cerkveni zbor iz Marijinega Celja kot pred 20 leti. Ob koncu maše se je vsem zahvalil župan občine Kanal ob Soči g. Andrej Maffi, ki je tudi naš župljan in k besedi povabil zgodovinarja dr. Renata Podbersiča ml. G. Podbersič prihaja iz Vrtojbe, kraja, kjer se je rodil in je pokopan Izidor Zavadlav. Z lepo tekočo besedo nam je orisal zgodovinski okvir časa, v katerem je živel in deloval pokojni župnik in prikazal prelomne dogodke, ki so pripeljali do krutega zločina. Poudaril je, da je prav, da se spominjamo tudi žalostnih dogodkov iz naše zgodovine, zato da nam bodo v opomin: Nikoli več naj se ne zgodi smrt iz takih ali drugačnih ideoloških nazorov.