Romanje na Trsat (Rijeka HR)

ROMANJE NA HRVAŠKO

Že tretje leto zapored nas Dejan vodi k Slovencem, ki živijo izven meja matične domovine. Bili smo v Avstriji, pa v Reziji, letos smo obiskali slovensko manjšino na Hrvaškem.

V soboto 10. septembra smo napolnili dva avtobusa in se preko Babnega polja peljali čez mejo. Prva postaja je bil Prezid, kjer so nas toplo sprejeli predstavniki Slovencev in nam spregovorili o njihovem delu. Razveseljivo je, da so vseskozi ljudje z obeh strani meje v prijateljskih odnosih in povezani med sabo ne glede na narodnost. Sledila je sveta maša, ki jo je daroval g. Simon.

Čisto blizu cerkve je muzej starin z najbolj unikatno skodelico za brkate moške. Še staro kmečko hišo smo si ogledali in nadaljevali pot preko Čabra do Plešca. Tu je ohranjena stara meščanska hiša z bogato opremo, kar je prava redkost, saj je bila večina teh hiš po vojni nacionalizirana. Lastnica nam je v lepi slovenščini povedala  o zgodovini hiše in tudi o samem kraju. Po okusnem kosilu smo se napotili proti Reki mimo prostranih smrekovih gozdov in mimo domače hiše Petra Klepca.

Naslednja postaja je bil Trsat, znano romarsko svetišče. Pred cerkvijo je postavljen velik kip pokojnega papeža Janeza Pavla II, saj je bil prav Trsat oz. Hrvaška njegovo zadnje potovanje v tujino. V tišini smo si ogledali cerkev ter pobožno zaupali sveti Materi svoje prošnje in zahvale.

Tudi v Reki je veliko Slovencev. Mi smo obiskali društvo Slovenski dom Bazovica, ki deluje v čudoviti zgradbi. Z video posnetki in besedo so nam predstavili njihovo bogato kulturno delovanje, saj imajo folklorno skupino, gledališko skupino, pevski zbor in še bi lahko naštevali. Še dolgo bi lahko ob kozarčku kramljali s prijaznimi Slovenkami, a treba je bilo kreniti proti domu. Še en dan poln novih doživetij in novih spoznanj je za nami.

Hvala Dejan, hvala g. Simon, Bog vama povrni.