Avtor: zudeskle Objavljeno: 6. 06. 2021

Si že kdaj molil/a rožni venec?

Saj veš, to je tista molitev, ki jo pred sveto mašo v cerkvi navadno molijo stare gospe.

Se spomniš, kako se je pred stotimi leti Marija prikazala trem pastirčkom? Kako jim je bilo že ime?

Lucija, Frančišek in Jacinta.

In kaj jim je Marija naročila? Se ne spomniš najbolje?

Prosila jih je, naj molijo rožni venec! Prav to molitev, ki jo molijo stare gospe v cerkvi pred mašo! Toda pomisli. Marija se ni prikazala starim gospem, ampak trem pastirčkom, ki so bili otroci. Prav njih je prosila, naj molijo to molitev za vse ljudi in naj tudi druge povabijo, da se jim pridružijo.

Lucija, Frančišek in Jacinta so bili res pogumni. Čeprav so jih nekateri odrasli prepričevali, naj o tem, da jim Marija naroča moliti rožni venec ne govorijo več in jim grozili s hudimi kaznimi, so vztrajali. Vedno znova so prihajali na kraj, kjer so se pogovarjali z Marijo.

Na dan, ko se jim je Marija zadnjič prikazala, to je bilo 13. oktobra 1917, so vsi, ki so dvomili v to, da ti otroci govorijo resnico, ostali odrtih ust. Marija je otrokom še enkrat naročila, naj molijo rožni venec, in tudi druge ljudi spodbujajo k molitvi rožnega venca. Potem pa se je zgodilo nekaj res nenavadnega. Na nebu je sonce zaplesalo, se vrtelo okrog svoje osi in sipalo mavrične barve vse naokrog. Ljudje so se sprva prestrašili, nato pa občudovali čudovit pojav, dokler se sonce ni vrnilo na svoje običajno mesto. Odtlej so tudi največji dvomljivci otrokom verjeli, da se jim je res prikazala Marija in spoznali, kako velika stvar je moliti rožni venec.

Bi tudi ti rad poskusil moliti rožni venec, pa ne znaš?

1. Poišči rožni venček, ki si ga dobil pri krstu ali prvem svetem obhajilu. Če ga ne najdeš, ga iz lesenih kroglic ali fimo mase lahko izdelaš sam.
  2. Na rožnem venčku vidiš, da je po deset kroglic postavljenih skupaj, pri vsaki izmed teh kroglic zmoliš zdravamarijo.
  3. Za desetimi kroglicami je ena kroglica, ki stoji posebej. Pri tej kroglici zmoliš očenaš.
  4. Molitev pričneš tako, da najprej zmoliš veroizpoved, nato očenaš in za njim začneš prestavljati prvih deset kroglic, pri katerih zmoliš zdravamarijo. Zmoliš deset zdravamarij in na koncu dodaš: Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu. Nato spet sledi očenaš in deset zdravamarij (desetko) …
  5. Molitve rožnega venca ne molimo kar tako, ampak se pri vsaki desetki spominjamo ene skrivnosti iz Jezusovega življenja. Če zmolimo vse štiri dele rožnega venca (natančnejša navodila, kako si sledijo, najdeš tule), v mislih potujemo čez vse Jezusovo življenje, od rojstva, njegovega oznanjevanja evangelija, trpljenja in vstajenja. To pa je nekaj imenitnega, kajne!
  6. Zdaj, ko veš, kako pomembna je ta molitev, lahko povabiš še koga, da se ti pridruži! Morda očka in mamico, bratca ali sestrico. Saj veš, vse je lepše v dobri družbi!

Za sklep tega razmišljanja pa lahko prisluhneš pesmi: Franc Juvan: Med prsti rožni venec mi drsi

Pripravila: Mojca Bertoncel

Foto: Matevž Trdan