Avtor: zudeskle Objavljeno: 29. 04. 2025

Kardinali oznanili datum začetka konklava
Kardinali vstopajo v Sikstinsko kapelo pred konklavom marca 2013. FOTO: Vatican Media
Konklave za izvolitev 267. papeža se bo začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj papeža Frančiška.

Kardinalski zbor je odločitev sprejel na današnji peti splošni kongregaciji v Vatikanu, poročajo vatikanski mediji. Priprave na izvolitev novega papeža so se že začele: znamenita Sikstinska kapela, kjer se kardinali zberejo ob tej priložnosti, bo v teh dneh zaprta za obiskovalce.

Ko se vsi zberejo v Sikstinski kapeli, vsak kardinal volivec priseže, da bo v primeru izvolitve zvesto izpolnjeval petrinsko službo kot pastir vesoljne Cerkve.

Kaj se dogaja med konklavom?

Pred konklavom bodo kardinali obhajali slovesno evharistično slavje z votivno mašo Pro Eligendo Papa, ki se je bodo udeležili kardinali volivci. Ti se zatem popoldne v slovesnem sprevodu odpravijo v Sikstinsko kapelo, kjer se začne konklave, na katerem bodo izvolili novega papeža.

Ko se vsi zberejo v Sikstinski kapeli, vsak kardinal volivec priseže, da bo v primeru izvolitve zvesto izpolnjeval petrinsko službo kot pastir vesoljne Cerkve. Poleg tega se vsi kardinali zavežejo, da bodo ohranili popolno tajnost glede vsega, kar je povezano z volitvami rimskega škofa, in da ne bodo podpirali nobenih poskusov zunanjega vmešavanja v volitve.

Na tej točki papeški ceremonier razglasi extra omnes, kar pomeni, da morajo vsi posamezniki, ki ne sodelujejo v konklavu, zapustiti Sikstinsko kapelo. Poleg volivcev ostaneta le sam ceremonier in duhovnik, ki pripravi drugo premišljevanje za zbrane kardinale. To premišljevanje se osredinja na veliko odgovornost na ramenih volivcev in na nujno potrebo, da delujejo s čistimi nameni v dobro vesoljne Cerkve ter imajo ves čas pred očmi izključno Boga. Po končanem premišljevanju ceremonier in voditelj premišljevanj zapustita kapelo.

Sikstinska kapela. FOTO: Vatican Media

Kardinali volivci nato izrekajo molitve v skladu z Ordo Sacrorum Rituum Conclavis in prisluhnejo kardinalu dekanu, ki jih vpraša, ali so pripravljeni nadaljevati z glasovanjem oziroma ali želijo kakršna koli pojasnila glede pravil in postopkov.

Vsi volilni postopki se dogajajo izključno v Sikstinski kapeli, ki je do zaključka volitev popolnoma zaprta. Med celotnim postopkom volitev kardinali volivci ne smejo pošiljati kakršnih koli pisem ali sporočil, prav tako ne smejo opravljati telefonskih pogovorov, razen v skrajno nujnih primerih. Ne smejo prebirati medijskih poročil, prepovedano je spremljanje radijskih ali televizijskih oddaj.

Če je glasovanje neodločeno, dimnik, nameščen nad Sikstinsko kapelo, oddaja črn dim. Če je izvoljen nov papež, se iz dimnika vije bel dim.

Koliko glasov je potrebnih za izvolitev papeža?

Za veljavno izvolitev novega papeža je potrebna dvotretjinska večina navzočih kardinalov volivcev. Če skupno število volivcev ni enakomerno deljivo s tri, je potreben dodaten glas.

Če se glasovanje začne popoldne prvega dne, je na voljo ena sama glasovnica. Naslednje dni se glasuje dvakrat dopoldne in dvakrat popoldne. Po preštetih glasovih se vse glasovnice sežgejo. Če je glasovanje neodločeno, dimnik, nameščen nad Sikstinsko kapelo, oddaja črn dim. Če je izvoljen nov papež, se iz dimnika vije bel dim.

Če volivci po treh dneh glasovanja ne dosežejo soglasja o kandidatu, je dovoljen največ enodnevni odmor za molitev, prosto razpravo med volivci in kratek duhovni nagovor kardinala protodiakona (kar je trenutno kardinal Dominique Mamberti).

Novoizvoljeni papež se takoj po izvolitvi predstavi vernikom (papež Frančišek je bil izvoljen 13. marca 2013). FOTO: Vatican Media

Kaj se zgodi takoj po izvolitvi novega papeža?

Ko kardinali izvolijo novega papeža, zadnji od kardinalov diakonov v Sikstinsko kapelo pokliče tajnika kardinalskega zbora in papeškega ceremonierja. Dekan kardinalskega zbora Giovanni Battista Re, ki govori v imenu vseh volivcev, prosi za soglasje izvoljenega kandidata z naslednjimi besedami: »Ali sprejmete kanonično izvolitev za vrhovnega voditelja Cerkve?«

Ko izvoljeni kandidat privoli, ga kardinal dekan vpraša, kakšno ime si je izbral, nato ime uradno zabeležijo. S tem trenutkom novoizvoljeni papež pridobi popolno in najvišjo oblast nad vesoljno Cerkvijo in s tem se konklave zaključi.

Kardinali volivci obljubijo poslušnost novemu papežu, nato pa izrečejo zahvalo Bogu. Kardinal protodiakon vernikom oznani izvolitev in ime novega papeža z znamenitim stavkom: »Annuntio vobis gaudium magnum; Habemus Papam.« Takoj zatem novi papež z osrednjega balkona bazilike sv. Petra podeli apostolski blagoslov Urbi et Orbi.

Vir: druzina.si